Prijavi problem


Obeleži sve kategorije koje odgovaraju problemu

Još detalja - opišite nam problem


Uspešno ste prijavili problem!
Status problema i sve dodatne informacije možete pratiti klikom na link.
Nažalost nismo trenutno u mogućnosti da obradimo vaš zahtev.
Molimo vas da pokušate kasnije.

Пријави се


Ко може да се пријави?

Ако си студент/студенткиња треће или четврте године основних студија на неком од факултета из домена друштвено-хуманистичких наука или си на мастер студијама из области друштвено-хуманистичких наука, а занима те да научиш нешто више о отвореним подацима, како да их обрадиш, анализираш и презентујеш уз помоћ програмског језика Python и Јupyter окружења, позивамо те да се пријавиш и да нам се придружиш на Зимској школи. Планирано је да у Зимској школи буде између 25 и 30 ученика. Да бисте применили, кликните на дугме"Пријави се" на дну странице и попуните пријавни формулар.

Зашто је мени то потребно?

Ако погледаш око себе приметићеш да су подаци свуда око нас, данас више него икада. Готово извесно си се до сада на основним студијама сусрео/сусрела са појмовима попут узорак, медијана, регресиона анализа, корелација... Сви ови појмови из статистике се такође примењују када имаш велике сетове података, а још боље је ако су ти сетови података доступни свима и у машински читљивом облику, односно, ако су у питању отворени подаци. Додатно , када имаш пред собом баш велики скуп података рачунар ти може помоћи да те податке структуираш, обрадиш, анализираш и на крају донесеш закључке.

Чиме год сутра да одлучиш да се бавиш, било да ћеш наставити свој пут у науци, образовању или привреди, вештина извођења закључака на основу података ће ти бити потребна. Да би могао/могла да донесеш закључке мораћеш да знаш и како да податке прикупиш, обрадиш и анализираш. Коначно, и то је једнако важно, биће ти потребна и вештина да закључке до којих си дошао/дошла презентујеш другима на разумљив и јасан начин.

Шта ћу научити?

Ову Зимску школу треба да посматраш као улазак у свет анализе и закључивања на основу података као и стицања основних вештина програмирања која ће ти као студенту друштвено-хуманистичких наука бити потребно. То значи да ћемо те за месец дана научити:

  • Шта је концепт отворених података и где је његова примена данас?
  • Основе програмског језика Python потребне за обраду података
  • Основе интерактивног окружења за израчунавање Jupyter кроз који можеш да обрађујеш, анализираш и визуелизујеш велике скупове података.

Како да се пријавим?

Кликни на дугме Пријави се на дну стране и попуни пријавни формулар. За попуњавање пријавног формулара ти неће требати више од 15 минута. Рок за пријаву на Зимску школу је < font size ="4"> недеља , 26. јануар 2020. године до 20.00 часова . Изабране кандидате ћемо контактирати до краја јануара, а прво предавање је заказано за почетак фебруара.


Ако имаш још неких питања, пиши нам на < font size ="4"> loop@petlja.org и потрудићемо се да ти што пре одговоримо.

Prijavi se

О Зимској школи


Предавања у оквиру Зимске школе ће бити комбинованог типа и укључиваће < font size ="4" color ="#24c99a"> предавања уживо као и < font size ="4" color ="#24c99a"> вежбе које ће бити постављене на онлајн платформу заједно са додатном литературом.< br /> < br /> Уживо предавања ће бити организована < font size ="4" color ="#24c99a"> једном недељно у трајању од по 3 сата ( са паузама разуме се 😊 ) током фебруара.< бр /> < бр /> Приступ за који смо се одлучили је да одмах и сами почнете да радите на унапред припремљеним скуповима података. У том светлу, неће бити дугих теоријских увода већ ћете кроз < font size ="4" color ="#24c99a"> директан рад на рачунару усвајати основне концепте и знања.< br /> < br /> Онлајн део Зимске школе је замишљен као период између два предавања који је предвиђен за вежбу и самосталан рад. У сваком тренутку ћете имати подршку како предавача тако и Петљиног тима.

Ако желимо да оценимо степен захтевности Зимске школе рекли бисмо да је средњег нивоа.< br /> < br /> То значи да је недељно потребно одвојити између < font size ="4" color ="#24c99a"> осам и десет сати да би се припремљено градиво савладало што је у принципу нешто више од сат времена дневно. При припреми програма Зимске школе водили смо рачуна и о вашим обавезама тако да верујемо да је предложени програм за вас изводљив.

Распоред предавања зимске школе

  • Прво предавање: Среда, 05. фебруар 18 – 21h
  • Друго предавање: Субота, 08. фебруар 11 – 14h
  • Треће предавање: Субота, 15. фебруар 11 – 14h
  • Четврто предавање: Субота, 22. фебруар 11 – 14h
  • Пето предавање: Уторак, 25. фебруар 17 – 20h

Предавачи


Generic placeholder image
Александра Алорић

Александра Алорић је научница запослена на Институту за физику у Београду у Центру за изучавање комплексних система. Дипломирала је и мастерирала теоријску физику на Универзитету у Београду, а докторирала примењену математику на Краљевском колеџу у Лондону. Поред истраживања социо-економских комплексних система Александра воли да се бави образовањем и промоцијом науке, она је руководитељка програма математичко-техничких наука у Истраживачкој станици Петница и једна од покретачица и координаторки Турнира младих физичара.


Током Зимске школе Александра ће са полазницима радити на обради и анализи конкретних скупова података и њиховој визуелизацији.

Generic placeholder image
Милена Марић

Милена је дипломирала на Математичком факултету Универзитета у Београду 2002. године где је сада на докторским студијама. Дуги низ година и велико искуство је стекла као професорка математике и рачунарства. Од 2017. године је сарадник Фондације Петља да би се 2019. године придружила тиму као координатор пројектних активности. Аутор и коаутор је неколико стручних радова из области примене савремених технологија у настави математике и рачунарства. Коаутор је неколицине акредитованих семинара од стране ZUOV-а за усавршавање наставника математике и рачунарства. Рецензент је једне књиге о програмском језику Python. Аутор је књиге Python за основце у издању CET-а.


Као предавач на Зимској школи, полазнике ће упознати да основама програмској језика Python и његовој примени када је реч о отвореним подацима.
Generic placeholder image
Драган Машуловић

Драган Машуловић је редовни професор Природно-математичког факултета у Универзитета у Новом Саду. Има богато искуство у поучавању математике и рачунарства, како ученика и студената који су посебно мотивисани за ове две области, тако и оних којима су математика и/или рачунарство неопходне помоћне дисциплине. Поред дугогодишњег рада на универзитету већ више од 20 година предаје рачунарске предмете у специјалним математичким одељењима у Гимназији "Јован Јовановић-Змај" у Новом Саду, док је у Истраживачкој станици Петница активан више од 30 година у разним својствима. Био је гостујући професор за Дискретну математику на Јоханес Кеплер Универзитету у Линцу. На Природно-математичком факултету у Новом Саду је био шеф Катедре за теоријске основе информатике, продекан за докторске студије и акредитацију, а сада је ангажован као Координатор радне групе за унапређење електронских сервиса.


Са полазницима Зимске школе радиће на отвореним подацима у jupyter окружењу.
Generic placeholder image
Срђан Вербић

Кооснивач Опсерваторије друштвених иновација, организације чији је циљ промоција иновација заснованих на подацима и посебно образовања као најважније друштвене иновације. Запослен је на Факултету ФЕФА у Београду где предаје примењену науку о подацима. Бави се анализом података и научним образовањем. Дипломирао је физику, а докторирао у области вештачке интелигенције. У Истраживачкој станици Петница је активан на различите начине већ 35 година.


Полазнике Зимске школе упознаће ближе са концептом података и отворених података.

О пројекту


О пројекту

Пројекат Зимска школа отворених података за студенте друштвено-хуманистичких наука (у наставку: Зимска школа) намењен је студентима завршних година основних студија и студентима на мастер студијама који су оријентисани ка друштвено-хуманистичким наукама. Жеља нам је да кроз једномесечну Зимску школу анимирамо и припремимо будуће економисте, правнике, филологе, социологе, филозофе, антропологе, историчаре, новинаре, педагоге, психологе, андрагоге, учитеље, политикологе и друге за то да вештина аргументације и доношење закључака засновано на подацима представља нешто што ће им требати без обзира да ли ће након завршетка студија наставити да граде своју каријеру у науци, образовању или привреди. Бићемо задовољни ако полазници након завршене Зимске школе развију критички и аналитичан однос према подацима, знају да поставе питање и нађу одговор на исто уз помоћ расположивих података, имају развијеније критичко мишљење, као и да на практичним примерима кроз самосталан рад или рад у тиму науче да анализирају податке и извуку закључке на основу њих.

Зашто се бавимо отвореним подацима и основама програмирања?

Поред тога што је подизање алгоритамске писмености основна мисија нас у Фондацији Петља, оно што препознајемо као једну од карактеристика доба у коме данас живимо је да смо у свакодневном животу, а посебно у професионалном раду, све више смо окружени подацима. Све више корисних информација можемо из тих података да изведемо, а то уједно повећава очекивање које се поставља пред сваког од нас - да самостално умемо да употребимо податке. То је један од важних фактора у тренду повећања мултидисциплинарности нових радних места.

Један од трендова у анализи података је коришћење окружења заснованих на скриптним програмским језицима, као што је Jupyter, чиме се постиже додатна могућност аутоматизације, као и поновног коришћења и размене решења из претходних анализа. На тај начин се истовремено развија и алгоритамска писменост. Поред све веће присутности података, савремени свет иде ка све већој аутоматизацији послова за чије разумевање и обликовање је потребно разумети алгоритме.

Пројекат Зимска школа отворених података за студенте друштвено-хуманистичких наука је подржан од стране пројекта Отворени подаци – отворене могућности, који спроводе Канцеларија за информационе технологије и електронску управу и Програм Уједињених нација за развој, уз подршку Светске банке и Фонда за добру управу Уједињеног Краљевства.

#
#
#
#
#

За садржај овог вебсајта одговорни су искључиво аутори, а изнети ставови не представљају нужно ставове Владе Уједињеног Краљевства, Светске банке, Канцеларије за информационе технологије и електронску управу, Уједињених нација и Програма за развој Уједињених нација.

FAQ

1 . Да ли је потребно да знам програмирање да бих учествовао на Зимској школи?

Није , али оно што јесте потребно је мотивација да савладаш неке основне концепте програмирања кроз које ћемо пролазити током Зимске школе.

2 . Да ли морам да имам свој рачунар?

Да , јер поред предавања уживо, други део Зимске школе се одржава преко онлајн платфоме на којој ће се налазити додатни материјали као и вежбе које ће бити потребно да урадиш између два предавања.

3 . Да ли ћу добити сертификат?

Хоћеш. На крају Зимске школе организоваћемо један догађај на коме ћемо свима који буду успешно завршили школу доделити сертификат.

4 . Да ли је обавезно присуство на сваком предавању?

Јесте јер школа траје месец дана и сва предавања су међусобно повезана.

5 . Где се одржавају предавања?

Предавања ће се одржавати у Београду.

6 . Да ли могу да се пријавим ако не студирам на Универзитету у Београду?

Да. Могу се пријавити студенти свих приватних и државних универзитета са акредитованим студијским програмима.

7 . Која је цена партиципације на Зимској школи?

Зимска школа је бесплатна за све полазнике.